Lasse & Anita - Person Sheet
NameBjørn Erlend Dæhlie 
Birth19 Jun 1967, Elverum, Hedmark, Norge (Norway)
OccupationLangrennsløper, forretningsdrivende
Notes for Bjørn Erlend Dæhlie
Bjørn Erlend Dæhlie (født
19. juni 1967 i Elverum) er en norsk forretningsmann og tidligere langrennsløper som hadde sin storhetstid på 1990-tallet. Med sine åtte gull er han tidenes tredje mestvinnende vinterolympier. Utover dette har han tatt ni VM-gull og vunnet verdenscupen sammenlagt seks ganger. Han representerte Bjerke Idrettslag og deretter Nannestad Skiklubb fra 1990.
Dæhlie driver forretningsvirksomhet innen hytteutleie og er hovedaksjonær i Bj Sport AS. Firmaet utvikler, produserer og markedsfører sportsklær med det registrerte varemerket Bjørn Dæhlie Technical Wear, merket med logoen Bj. Dæhlie var også en sentral aktør i TV-programmet Gutta på tur.
Han er kåret til århundrets vinteridrettsutøver i nordiske skidisipliner av mellomeuropeiske sportsjournalister. I 1999 ble han nominert til Århundrets vintersportsmann, men ble slått av alpinisten Jean-Claude Killy. Dæhlie og Sonja Henie var de eneste fra Norge som ble nominert. Det var det Internasjonale sportsjournalistforbundet AIPS som stod bak kåringen. Prisen ble utdelt av Juan Antonio Samaranch.
Bjørn Dæhlie er gift med Vilde Falck-Ytter. Han bodde tidligere på Eidsvoll, men flyttet til Bø i 2020 for å slippe skatt.
Kilde: https://no.wikipedia.org/wiki/Bjørn_DæhlieArtikkel i Dagbladet:
https://borsen.dagbladet.no/nyheter/jeg-har-blitt-innadvendt/82653865